Kako da postanem grafički dizajner
Smatram da je najpre neophodno objasniti kako sam stekao karijeru u grafičkom dizajnu koja traje sada već 20 godina.
Kada sam postao Grafički dizajner?
Moje iskustvo i put ka zvanju “grafički dizajner”
Hajde da prvo postavimo definiciju Grafičkog dizajna:
Grafički dizajn je disciplina dizajna koja se bavi izradom štampanih rešenja što podrazumeva praksu kombinovanja teksta i slike. U novijem značenju, grafički dizajn uključuje grafičke produkcije prilagođene elektronskim medijima tj. internetu, televiziji i drugim.
Termin “grafički dizajn” je 1922. godine u upotrebu uveo američki dizajner Vilijam Antoni Dvigins. Drugi termini koji se koriste u odnosu na disciplinu i profesiju su vizuelna komunikacija, a ređe i komercijalna umetnost.
Poznati grafički dizajner F.H.K. Henrion definisao je grafički dizajn kao stvaranje vizulenog indetiteta za jednu firmu/klijenta za kog radimo dizajn. Tako će krajnji rezultat voditi stvaranju identiteta jednog klijenta kroz sve one vizuelne prezentacije koje koristi u cilju propagande aktivnosti – logo, uniforme, oglasne poruke, vozila, kancelarije, zgrade..
1. korak – kreativnost
Kreativnost je u većoj ili manjoj meri nešto sa čime se rađamo. Međutim, postoje trikovi kako da je negujemo i kako da naša kreativnost raste. Kreativnost je mentalni proces koji uključuje stvaranje novih ideja, pojmova, rešenja problema, ili novih veza između postojećih ideja ili pojmova.
Bitno je početi od definicije, jer ako nju zapamtimo, onda možemo da počnemo sa razvojem naše lične kreativnosti i idejnog nadahnuća.
U psihološkoj literaturi moguće je pronaći više od 60 različitih definicija kreativnosti. Etimološki koren reči u srpskom jeziku i većini ostalih evropskih jezika dolazi iz latinske reči “creatus”, što doslovno znači “koji je narastao”.
Iz ličnog ugla, kreativnost dolazi iz inspiracije. Na početku smo puni inspiracije, kreativnost buja iz nas, međutim, sve to veoma lako “presuši”.
Ovde bih se više bavio upravo tim pitanjem: zašto kreativnost presuši, zašto ostanemo bez ideja? Najpre pogledajte naslovnu fotografiju, tu ćete naći nekoliko odgovora na ovo pitanje.
Svaki mladi grafički dizajner u sebi nosi određeni stil, model kojim pristupa rešavanju konkretnog problema i način na koji posmatra i shvata svet oko sebe. Velika zamka profesije jesu poslovi koje biramo.
Na primer, za stvaranje vizulenog indetiteta kompanije koja se bavi proizvodnjom alokoholnih napitaka i stvaranje vizulenog indetiteta za “Dečiju nedelju” ne možemo da koristimo isti stil.
Ukoliko birate poslove koji su ovako suprotni, brže ćete (po)trošiti svoje ideje.
Moj savet za korak broj 1: Tragajte za izvorima inspiracije, pronađite svoju “Beatriče” ili kopirajte velike umetnika sve dok ne nađete svoju originalost. Pratite i slušajte savete starijih kolega koji su prošli put razvoja kreativnog procesa.
2. Korak – naučite i potrudite se da razumete principe grafičkog dizajna
Istina je da vam nije potrebno nikakvo “knjiško znanje” pre nego što možete da kreirate neverovatne dizajne i postanete grafički dizajner. Ali pre nego što preduzmete bilo kakve dalje korake, mislim da je od suštinskog značaja da odvojite vreme da naučite osnovne principe dizajna i dobro razumete elemente dizajna.
Pretpostavimo da nikada niste pohađali časove dizajna i ne znate ništa o grafičkom dizajnu ili procesu dizajna u ovoj fazi. U tom slučaju, preporučujem vam da čitate o istoriji grafičkog dizajna i principima dizajna uz uvežbavanje ključnih veština.
Zašto je toliko važno da naučite sve o osnovama grafičkog dizajna? Možete ih koristiti da poboljšate svoje veštine vizuelne komunikacije, naučite više o oblasti grafičkog dizajna i steknete bolji osećaj o tome šta zaista znači biti grafički dizajner.
Čak i “jednostavne stvari” poput primene teorije boja mogu dramatično poboljšati kvalitet vašeg dizajna.
Poslodavci koji traže grafičke dizajnere uvek žele neku vrstu dokaza o vašim veštinama, iskustvu i poznavanju osnovnih principa, pa se nadam da ćete vaše učenje i usavršavanje započeti učenjem o teoriji dizajna !
3. Korak – upišite se na on-line kurs
Kada saznate više o istoriji grafičkog dizajna i naučite osnove teorije dizajna, možete da koristite neke od najboljih softvera za grafički dizajn. Bez obzira da li ste profesionalac ili neko relativno nov u svetu dizajna, moja preporuka ostaje ista: počnite sa osnovama i postepeno napredujte.
Postoji mnoštvo onlajn resursa koji vam mogu pomoći na putu da postanete grafički dizajner. Možete početi da pohađate kurseve grafičkog dizajna on-line ili da steknete diplomu grafičkog dizajna u školi koja nudi ubraznu nastavu.
Neki onlajn kursevi nude sertifikat kada ih završite, što će biti savršeno za dodavanje u vaš CV i LinkedIn profil.
Razmislite o tome počnete sa besplatnim softverom za grafički dizajn kako biste što je više moguće smanjili troškove dok gradite svoje tehničke veštine pohadjajući onlajn kurseve. Kada počnete da zarađujete od svog dizajnerskog rada, možete razmisliti o nadogradnji softvera.
Sa ovim neverovatnim alatima na dohvat ruke, moći ćete da nastavite studije grafičkog dizajna i naučite da koristite softver za dizajn na profesionalnom nivou.
4. korak – oprema za rad i podešavanje radnog okruženja
5. korak – pratite istaknute dizajnere
6. korak – napravite portfolio
7. korak – steknite radno iskustvo
Kupujemo provereno nudi šansu svim mladim dizajnerima da završe pripravnički staž i steknu prvo iskustvo u svetu dizajna!